MŁODZIEŻ Z DIECEZJI LEGNICKIEJ NA ETAPIE OGÓLNOPOLSKIM OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ W PORSZEWICACH

To już  XXVIII edycja Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku miała miejsce w Porszewicach k. Łodzi. Naszą diecezję reprezentowała delegacja uczniów, którzy uzyskali najlepszy wynik na etapie diecezjalnym: Karolina Białachowska z I LO im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze, Katarzyna Marusiak z I LO w Bolesławcu im. W. Broniewskiego oraz Jędrzej Perdek, także z I LO w Jeleniej Górze. Uczniowie z Jeleniej Góry byli przygotowani do Olimpiady przez dr Magdalenę Jaroszewicz, a reprezentantka Bolesławca – przez ks. dra Tomasza Krauze.

Etap Ogólnopolski OTK był bardzo dobrze i ciekawie przygotowany. Grupa z naszej diecezji, pod moją opieką dotarła do Łodzi pociągiem, z przesiadką we Wrocławiu. Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci od momentu wyjścia z pociągu. Wyznaczono nam zakwaterowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Łódzkiej, tuż przy Katedrze. Całość spotkania odbywała się w Porszewicach, pod Łodzią, w dużym, nowym ośrodku rekolekcyjnym. Wspólne posiłki, uroczyste rozpoczęcie Olimpiady przez abp Grzegorza Rysia, śpiewy z towarzyszeniem zespołu na czele z Magdaleną Myjak z Mocnych w Duchu, zwiedzanie miasta Łodzi z przewodnikiem, a także wizyta w planetarium stworzyła niepowtarzalną atmosferę jedności, więzi i przyjaźni w oparciu o wspólną wiarę i otwartość  na wiedzę. Młodzież i opiekunowie mieli okazję poznać swoich kolegów i koleżanki dokładnie ze wszystkich regionów Polski. Było to niezwykle ubogacające przeżycie jedności w różnorodności.

Warto podkreślić, że takim elementem najbardziej jednoczącym uczestników były Msze Święte. Podczas pierwszej z nich, odprawianej w katedrze łódzkiej przez bp Marka Marczaka oraz kilkudziesięciu kapłanów z całej Polski, nasz uczestnik, Jędrzej Perdek przewodniczył asyście liturgicznej. Następnego dnia Eucharystia miała miejsce w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego w Porszewicach, dla której nasza delegacja prowadziła oprawę muzyczną. Odczuwaliśmy wielką jedność i radość ze wspólnego chwalenia Boga.

Test konkursowy pisały 123 osoby przez 60 minut. Młodzież z naszej diecezji oceniła go jako trudny, zawierający pytania otwarte i zamknięte ze wszystkich trzech etapów.  Do etapu ustnego zakwalifikowano 10 osób, niestety nikogo z naszej diecezji. Najbliżej tego wyróżnienia była Katarzyna Marusiak z Bolesławca, uzyskując 52/91 punktów. Wszyscy uczestnicy etapu ogólnopolskiego  osiągnęli jednak wymagane regulaminem 30 i więcej punktów, uzyskując tytuły finalistów XXVIII Olimpiady Teologii Katolickiej „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”.

Laureaci Olimpiady pochodzili z diecezji: poznańskiej, przemyskiej, toruńskiej, siedleckiej, białostockiej, katowickiej, rzeszowskiej, zielonogórsko- gorzowskiej. Nagrody za pierwsze 3 miejsca - pielgrzymki do sanktuariów bałkańskich – otrzymali: I – Weronika Mroczek z Siedlec, II – Paweł Izydorczyk z Poznania, III – Weronika Czekańska z Krosna (Archidiecezja Przemyska). Po wręczeniu nagród ks. prof. Piotr Tomasik, przewodniczący Komitetu Głównego OTK, ogłosił miejsce i temat następnej edycji – Opole, „Święty Jacek - wzór ewangelizacji”.

Finaliści z diecezji legnickiej: Karolina, Kasia i Jędrzej zapowiedzieli, że w przyszłym roku też chcą wziąć udział z olimpijskich zmaganiach i osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.

dr Magdalena Jaroszewicz

katechetka w I LO w Jeleniej Górze