PRZEBIEG ETAPU DIECEZJALNEGO XXX OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ

XXX OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

"DUMNI Z EWANGELII I Z POLSKI"

ETAP DIECEZJALNY - PRZEBIEG I WYNIKI

Legnica, 4 marca 2020 roku

W dniu 4 marca 2020 roku (środa) o godz. 11:00 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy odbył się etap diecezjalny XXX Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem: "Dumni z Ewangelii z Polski". Do Legnicy przybyło 37 zwycięzców etapu szkolnego, który odbył się dnia 4 grudnia 2019 roku. Wzięło w nim udział 433 uczniów z 28 szkół naszej diecezji.

Do uczestników Olimpiady, którzy przybyli ze swoimi katechetami, słowo pozdrowienia skierował ks. dr Jarosław Kowalczyk - dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. Pogratulował uczniom osiągnięcia satysfakcjonujących wyników w etapie szkolnym. Nawiązał też do hasła tegorocznej Olimpiady. Życzył wszystkim, aby przesłanie Ewangelii kształtowało nasze życie. Powiedział również, że możemy być dumni z Polski, chociażby w kontekście przygotowań do stulecia Urodzin św. Jana Pawła II oraz beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Ksiądz Dyrektor poprowadził modlitwę, przedstawił obecnym członków Komisji Olimpiady, a także podał zasady, według których miały przebiegać zmagania olimpijskie.

Nad prawidłowością przebiegu etapu diecezjalnego czuwała Komisja w składzie:

1. ks. dr Jarosław Kowalczyk – przewodniczący

2. p. mgr Katarzyna Przytulska

3. ks. dr Tomasz Krauze

4. p. mgr Paweł Olszewski

Po zajęciu miejsc olimpijczycy przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych, na co mieli 45 minut. Trzeba było odpowiedzieć na 30 pytań. Maksymalnie można było uzyskać 60 punktów.

O godz. 12:00 Komisja przystąpiła do sprawdzania prac. Nad katechetami sprawdzającymi prace konkursowe czuwał ks. dr hab. Bogusław Drożdż, prof. PWT - dyrektor Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Legnicy.

W tym czasie młodzież została zaproszona na poczęstunek, a następnie na przedstawienie pt. "Takiego Prymasa Bóg daje raz na tysiąc lat". Zostało ono przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Legnicy znajdującej się na terenie parafii pw. św. Jacka. Dzieciom towarzyszyły katechetki: s. mgr Aniela Czapczyk RM oraz p. mgr Katarzyna Łysaków.

Po przedstawieniu był czas na słodką niespodziankę, a o godz. 14:30, po przeprowadzeniu dodatkowego etapu ustnego, zostały ogłoszone wyniki. Laureaci i finaliści otrzymali dyplomy i nagrody oraz przyjęli gratulacje od Księdza Biskupa Marka Mendyka - przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie z inicjatywy tej Komisji odbywa się każdego roku Olimpiada Teologii Katolickiej. Na zakończenie Ksiądz Biskup skierował słowo do młodzieży i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Laureaci etapu diecezjalnego XXX Olimpiady Teologii Katolickiej:

1. Natalia Maja MOSKWA - I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy (katecheta przygotowujący: mgr Paweł OLSZEWSKI) - 45 punktów

parafia zamieszkania: pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie

2. Agata WRÓBLEWSKA - I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lubinie (katecheta przygotowujący: mgr Beata KWIECIEŃ) - 43 punkty

parafia zamieszkania: pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach

3. Katarzyna Ewa MARUSIAK - I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu (katecheta przygotowujący: ks. dr Tomasz KRAUZE) - 42 punkty

parafia zamieszkania: pw. św. Cyryla i Metodego w Bolesławcu

Wymienieni laureaci będą reprezentować Diecezję Legnicką na etapie ogólnopolskim
w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu (Archidiecezja Przemyska)
w dniach 16-18 kwietnia 2020 roku.

Życzymy powodzenia i światła Ducha Świętego w olimpijskich zmaganiach!

W ETAPIE DIECEZJALNYM XXX OTK WZIĘŁO UDZIAŁ 37 UCZNIÓW
Z 24 SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH I PONADPODSTAWOWYCH.
TOWARZYSZYŁO IM 24 OPIEKUNÓW!